Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1921-05-16

V tento deň 16. mája 1921 vznikla Komunistická strana Československa.

„My vyhlasujeme svetovú vojnu hladu, biede, nezamestnanosti, predčasnému umieraniu. Je to vojna nemenej veľká, ako bola svetová vojna imperializmu, s tým rozdielom, že zatiaľ čo ona bola zločinom, táto je najväčšou cnosťou dejín a jedinou spásou zúfalého ľudstva.“

Odhodlané slová zazneli z úst Bohumíra Šmerala na ustanovujúcom zjazde Komunistickej strane Československa 16. mája 1921. Vyjadrovali, v akej atmosfére vznikalo hnutie, ktoré sa malo hlboko zapísať do dejín Slovenska, Československa a strednej Európy.

Zdalo sa, že komunisti sú na rozdiel od iných na ďalšiu vojnu pripravení. Vedeli, že ich opäť o kus priblíži k cieľu, tak ako boľševikov v Rusku v roku 1917. Nemýlili sa. Druhá svetová vojna dala obrovský kredit nielen Sovietskemu zväzu, ale aj komunistickým stranám.

Permanentné fungovanie v apokalyptickom móde a na pokraji ilegality v medzivojnovom období vytvorilo medzi komunistami dobré predpoklady pre protifašistický odboj. Na konci vojny už omnoho viac ľudí uverilo ich príbehu, že únik z kolotoča vojen, hospodárskych kríz a vybudovanie bezpečného sveta predstavuje cesta socializmu. Po štvrťstoročí od svojho vzniku začala KSČ pod patronátom Moskvy zavádzať v Československu režim tzv. ľudovej demokracie, inými slovami, diktatúru jednej politickej strany.

Viac o vzniku a úlohe KSČ v našich dejinách si môžete prečítať v článku z nášho archívu https://historylab.sk/studena-vojna/vojnu-vojne-ako-sa-z-apokalyptickych-nalad-zrodila-ksc/

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar