#VtentoDeň: 1571-10-07
Roku 1571 sa odohrala námorná bitka pri Lepante v ktorej námorné sily katolíckej Svätej ligy porazili hlavnú flotilu Osmanov.
Posledná veľká bitka veslových galér, ktoré po tisícročia dominovali námornému vojenstvu, priniesla prvé veľké víťazstvo kresťanských síl nad dovtedy na mori neporazenými Osmanmi. Víťazstvo, ku ktorému skoro nedošlo, pretože nesúrodá a rozhádaná kresťanská koalícia Španielov, Benátčanov, pápežského štátu, rytierskych rádov a ďalších menších spojencov, sa pri šarvátke takmer rozstrieľala medzi sebou. Osmanom výborne fungoval prieskum, mali prevahu v počte lodí, napriek tomu časť osmanských veliteľov radila boju sa vyhnúť. Do boja nakoniec zavelil osmanský vrchný veliteľ Müezzinzade Ali Paša slovami: „Pokiaľ boh chce, nič sa nám nestane.“ Ale stalo sa. Kresťanská flotila pod velením mladučkého nevlastného brata španielskeho kráľa dona Juana d´Austria vďaka lepšej výzbroji a kvalitnejšej záložnej formácii nakoniec vyhrala. Osmani prišli o polovicu lodí a hlava Aliho Pašu skončila nabodnutá na pike. Osmanov táto porážka síce vážnejšie neohrozila, aj preto, že z nej kresťania nedokázali v nasledujúcom období viac vyťažiť, ale západné Stredomorie zostalo v kresťanských rukách a po úspešnej obrane Viedne (1529) a Malty (1565), Lepanto definitívne zlomilo mýtus neporaziteľnosti osmanskej vojenskej (námornej) moci, ktorá sa rozpadla o storočie neskôr pri druhom obliehaní Viedne (1683).
Zrejme neprekvapí, že tento významný stret dvoch znepriatelených flotíl bol zaradený aj do zoznamu námorných bitiek, ktoré zmenili dejiny, ktorý môžete nájsť v našom archíve tu: https://historylab.sk/napriec-dejinami/namorne-bitky-ktore-zmenili-dejiny/