Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1410-07-15

V tento deň roku 1410 sa odohrala bitke pri Grunwalde, v ktorej vojská poľsko-litovskej koalície vedené kráľom Vladislavom II. Jagelovským porazili Rád nemeckých rytierov.


Bitka síce ešte neukončila, ale de facto rozhodla konflikt, ktorý sa rozhorel po dvojici povstaní Žmuďov, etnika žijúceho na území dnešnej Litvy, ktorí povstali proti Rádu nemeckých rytierov. Nakoľko Rád nadobudol pocit, že Poliaci povstaniu pomáhali, jeho predstavitelia sa rozhodli zaútočiť na Poľsko. Zjavné sebavedomí rytieri však okúsili v jednej z najväčších bitiek stredovekej Európy (odhadom sa na bojisku stretlo tridsať až šesťdesiattisíc vojakov) šokujúcu prehru, ktorá navždy prekreslila mapu strednej Európy. Kedysi obávaný Rád stratil svoj vplyv a moc a na pozíciu lokálneho hegemóna postupne nastúpilo práve Poľsko, resp. Poľsko-litovská únia (od roku 1385 personálna, od roku 1569 reálna).

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar