Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 15.5.1919

V tento deň roku 1919 začala grécka okupácia Smyrny, počas ktorej došlo za nevyjasnených udalostí k potýčke medzi gréckou a tureckou armádou, ktorá pôvodne nekládla odpor, a následnemu masakru tureckých zajatcov.

Grécke obyvateľstvo Smyrny víta gréckych vojakov 15. mája 1919

Grécka invázia sa začala 13. mája 1919, keď zo solúnskeho prístavu vyplávala flotila prevážajúca grécke divízie o sile 13 000 mužov. Vylodenie a začiatok následnej okupácie za podpory britskej armády sa datujú na 15. mája. Podľa New York Times bola grécka invázia v meste prijímaná s entuziazmom. Obsadzovanie začala 1. grécka pešia divízia za podpory pluku gardistov z 38. regimentu jednotiek známych ako Evzones  – ľahká horská pechota. Turecká posádka (2 pluky 56. divízie) pod vedením Nadir Pašu nemala pre takýto scenár inštrukcie a tak zostala v kasárňach. Za nevyjasnených okolností sa v okolí kasární odohrala potýčka a po zúrivej gréckej paľbe padli v priebehu polhodiny i kasárne. Časť zajatcov bola za prítomnosti spojeneckých dôstojníkov zmasakrovaná (300 – 400 mužov). Napätie sa naďalej stupňovalo a obeťou protitureckých pogromov bolo 200 000 tureckých občanov vrátane ranených či zaistených. Čo nasledovalo sa dozviete v článku na HistoryLab: https://historylab.dennikn.sk//medzi-vojnami/horiaca-smyrna-spalene-grecke-sny/