Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1919-05-15

Roku 1919 začala grécka okupácia Smyrny

Grécke obyvateľstvo Smyrny víta gréckych vojakov 15. mája 1919

Grécka invázia sa začala 13. mája 1919, keď zo solúnskeho prístavu vyplávala flotila prevážajúca grécke divízie o sile 13 000 mužov. Vylodenie a začiatok následnej okupácie za podpory britskej armády sa datujú na 15. mája. Podľa New York Times bola grécka invázia v meste prijímaná s entuziazmom. Obsadzovanie začala 1. grécka pešia divízia za podpory pluku gardistov z 38. regimentu jednotiek známych ako Evzones  – ľahká horská pechota. Turecká posádka (2 pluky 56. divízie) pod vedením Nadir Pašu nemala pre takýto scenár inštrukcie a tak zostala v kasárňach. Za nevyjasnených okolností sa v okolí kasární odohrala potýčka a po zúrivej gréckej paľbe padli v priebehu polhodiny i kasárne. Časť zajatcov bola za prítomnosti spojeneckých dôstojníkov zmasakrovaná (300 – 400 mužov). Napätie sa naďalej stupňovalo a obeťou protitureckých pogromov bolo 200 000 tureckých občanov vrátane ranených či zaistených. Čo nasledovalo sa dozviete v článku z nášho archívu: https://historylab.sk/medzi-vojnami/horiaca-smyrna-spalene-grecke-sny/

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar