Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1452-04-15

roku 1452 sa narodil Leonardo da Vinci.

Pozoruhodný, mimoriadny, všestranne nadaný, obľúbený a všeobecne uctievaný. Taký je obraz Leonarda, rodáka z toskánskej obce Vinci, ktorý vošiel do dejín ako archetyp renesančného človeka a univerzálny génius. Vlastne jediné, čo by sa mu dalo vytknúť, bol jeho sklon prácu začínať, ale nedokončovať ju. Leonardovi životopisci tak znovu a znovu ľutujú množstvo a hĺbku jeho záujmov pre dôsledky, ktoré to malo na jeho umenie. Už Giorgio Vasari vo svojich Životoch umelcov z roku 1550 poznamenal: „Od samého začiatku mohol byť veľmi úspešný, nebyť jeho prelietavosti a nestálosti. Často sa púšťal do štúdia množstva vecí naraz a takmer vzápätí ich zase opúšťal.“

Leonardo patrí k najväčším maliarom v dejinách umenia a napriek mnohým strateným a nedokončeným dielam vytvoril niektoré z najvplyvnejších obrazov v západnom umení. Jeho najznámejším dielom sa bezpochyby stala Mona Lisa, zrejme najslávnejší obraz na svete. Leonardova Posledná večera ja zase najreprodukovanejší náboženský obraz v dejinách a aj ďalšie jeho diela patria k ikonám svetového umenia. Okrem umeleckého supertalentu disponoval Leonardo aj neuveriteľnou technologickou vynaliezavosťou, navrhol napríklad prvé obrnené bojové vozidlo, ale len málo návrhov sa počas jeho života dočkalo pre svoju technickú náročnosť aj realizácie.

Urobil aj množstvo ďalších objavov v anatómii, stavebnom inžinierstve, geológii alebo v optike, ale keďže ich nepublikoval, mali len malý vplyv na ďalší vývoj vedy. Leonardov plodný život sa uzavrel v roku 1519, keď podľa legendy 23. apríla spísal svoju poslednú vôľu a 2. mája zomrel v Cloux v prítomnosti francúzskeho kráľa Františka I. Podľa vlastného priania bol pochovaný v kostole sv. Florentina v Amboise, jeho hrob však bol počas hugenotských vojen zničený. Zachoval sa ale zápis v kostolnom registri: „V ambite tohto kostola bol pochovaný Majster Leonardo da Vinci, šľachtic z Milána, kráľov inžinier a architekt, štátny majster mechaniky a kedysi vedúci predstaviteľ maliarskej školy milánskeho vojvodu.“

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar