Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1789-07-14

V tento deň roku 1789 zaútočil parížsky dav na väznicu Bastila. Tento akt sa zvykne považovať za začiatok Francúzskej revolúcie.

Stredoveká pevnosť na východe Paríža plnila úlohu politickej väznice a bola mnohými považovaná za symbol kráľovskej moci a útlaku. Paradoxne však bola v roku 1789 takmer prázdna, v čase útoku sa tam nachádzalo len sedem väzňov, a už dlhší čas plánoval kráľovsky dvor väznicu zbúrať, avšak v čase fiškálnej krízy na to jednoducho nenašiel dostatok prostriedkov. Útok rozzúreného davu, približne tisíc ľudí, ku ktorému došlo 14. júla bol síce živelnou akciou, avšak je nutné ho vnímať v kontexte udalostí, ktoré sa vo Francúzsku a najmä v okolí Paríža diali už od 5. mája, keď prvýkrát zasadli Generálne stavy. Aj preto zvyknú niektorí historici konštatovať, že útok na Bastilu nezačal revolúciu, ale skôr ju zachránil nakoľko do veľkej miery ochromil odhodlanie dvora tvrdo zakročiť proti búriacemu sa tretiemu stavu.

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar