Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1919-02-14

roku 1919 sa začala vojna medzi boľševickým Ruskom a Poľskom.

K prvej reálnej zrážke vojny došlo 14. februára 1919 o siedmej ráno. V mestečku Bereza Kartuska sa stretla poľská jednotka kapitána Mienického o sile 62 vojakov s menšou prieskumnou jednotkou boľševikov. Poliaci začali strieľať, načo sa približne 80 boľševických vojakov bez výstrelu vzdalo. Nasledujúce dva mesiace sa nedialo nič podstatné. Viesť vojnu v tejto oblasti bola veľmi špecifická záležitosť pre obe strany. Ide  totiž o veľmi rozsiahle priestory, kde vlastne neexistujú žiadne prírodné prekážky vhodné na obranu. Velenia oboch armád preto obracali pozornosť najmä k riekam, železniciam a menším mestám. Poliaci sa chystali na novú ofenzívu.

Či sa poľským jednotkám ofenzíva podarila alebo naopak, prevahu získali ruskí vojaci, to sa dozviete v článku z nášho archívu: https://historylab.sk/medzi-vojnami/biely-orol-proti-cervenej-hviezde/

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar