Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1918-07-13

V tento deň roku 1918 sa v Miláne narodil taliansky automobilový pretekár a dvojnásobný majster sveta Formuly 1 Alberto Ascari.

Talentovaný pretekár, ktorý si vyskúšal rôzne šampionáty štvorkolesových, ale aj dvojkolesových strojov, sa zúčastnil už historicky prvej sezóny šampionátu F1 v roku 1950. Na najväčší životný úspech si však musel počkať až do sezóny 1952, keď sa stal historicky tretím majstrom sveta. O rok neskôr sa stal prvým pilotom v dejinách F1, ktorý svoj titul dokázal obhájiť. Tieto triumfy žal Ascari ako pilot legendárneho tímu Scuderia Ferrari, pričom znie priam neuveriteľne, že je do dnešného dňa nielen jediným talianskym jazdcom, ktorý získal titul majstra sveta vo farbách tejto ikonickej talianskej značky, ale zároveň aj posledným Talianom, ktorý titul získal a stále aj najúspešnejším Talianom z hľadiska počtu víťazstiev v pretekoch (13). Okrem toho je Ascari spoločne s Michaelom Schumacherom jediným pilotom, ktorý v monoposte Ferrari dokázal jazdecký titul nielen získať, ale ho následne aj obhájiť. Žiaľ, ako mnohí legendárni pretekári daných čias, a napokon aj Ascariho otec Antonio o tri dekád skôr, ani Ascari sa nedočkal pokojnej staroby. Keď 26. mája 1955 sledoval svojho priateľa Eugénia Castellotiho ako testuje na slávnom okruhu v Monze vozidlo Ferrari na ktorom sa mali spoločne zúčastniť pretekov 1000km Monza, Ascari, ktorý v daný deň nemal vôbec jazdiť, sa nedokázal udržať mimo kokpitu a v obleku a helme požičanej od Castellotiho sa predsa odhodlal na pár okruhov. Žiaľ, v treťom kole za nejasných príčin havaroval a o po niekoľkých minútach naposledy vydýchol.

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar