Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1943-04-13

roku 1943 zverejnili Nemci objav masového hrobu poľských vojnových zajatcov popravených v Katynskom lese Sovietmi. K oficiálnemu priznaniu za masaker prišlo zo strany Sovietskeho zväzu v tento istý deň, ale až v roku 1990.

Na začiatku druhej svetovej vojny sa tisícky poľských dôstojníkov a príslušníkov inteligencie dostali aj do zajatia sovietskej armády, ktorá do Poľska vtrhla 17. septembra 1939 a dovŕšila tak skazu, započatú 1. septembra nemeckou armádou. Poľskí väzni boli Sovietmi držaní v nevyhovujúcich podmienkach v západnom Rusku, Bielorusku a na Ukrajine až do roku 1940, keď sa sovietske vedenie rozhodlo ich ako nespoľahlivých a nepriateľsky naladených živlov zbaviť.

Pätnásťtisíc poľských dôstojníkov a ďalších približne desaťtisíc príslušníkov poľskej inteligencie bolo následne popravených sovietskou tajnou políciou NKVD. Pochovaní boli v masových hroboch na rôznych miestach, predovšetkým v Katynskom lese neďaleko Smolenska. Ten sa už v tomto smere Sovietom „osvedčil“ počas nedávneho „veľkého teroru“, masívnych stalinských represií z konca 30. rokov, ktorým padlo za obeť okolo milión sovietskych občanov.

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar