Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 13.2.1945

Roku 1945 Spojenci bombardovali Drážďany.

Spojenecké bombardovanie Drážďan patrí k najapokalyptickejším udalostiam druhej svetovej vojny, ktorá sama bola najapokalyptickejšou vojnou v dejinách ľudstva. Výsledná skaza mesta zrejme nebola zámerom Spojencov. Drážďany dopadli tak strašne z niekoľkých dôvodov: neočakávane dobré počasie, vďaka ktorému sa oheň rýchlo šíril, v meste nečakane neexistoval žiaden odpor či obrana, obyvatelia mesta nemali skúsenosti s bombardovaním a nacistické velenie katastrofálne zanedbalo protileteckú obranu i systém úkrytov. Bol to nálet, ktorý bol strašidelným úspechom.

Napriek tomu, že Drážďany boli legitímnym cieľom útoku, by pre nás skutočnosť, že tak nádherné mesto bolo takmer rozdrvené na prach, mala fungovať ako memento, ako varovanie a výstraha pred extrémami. Drážďany, Hamburg, Coventry, Stalingrad a ďalšie desiatky, ak nie stovky vybombardovaných európskych miest sú  desivým svedectvom toho, čo si navzájom dokážu urobiť civilizovaní ľudia v extrémnych podmienkach vojny a nenávistnej propagandy. Na znak toho, že si tieto skutočnosti Briti i Nemci uvedomujú, sú Drážďany a Coventry (obeť ničivého nemeckého bombardovania v polovici novembra 1940) od roku 1956 partnerskými mestami.

https://historylab.dennikn.sk//druha-svetova-vojna/peklo-z-nebies-bombardovanie-drazdan/