Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1929-06-12

Roku 1929 sa narodila Anna Franková

Anna Franková

Anna sa narodila v nemeckej židovskej rodine ako druhá dcéra vojenského veterána a dôstojníka nemeckej armády Otta Franka a Edith Frankovej-Holländerovej. Jej predkovia žili vo Frankfurte celé generácie a rodina žila v asimilovanej komunite židovských a nežidovských občanov rôznych náboženstiev. Jej rodičia nedodržiavali väčšinu zvykov a tradícií judaizmu. Po nástupe nacizmu a vymenovaní Adolfa Hitlera za nemeckého kancelára v roku 1933 sa z obáv o svoju bezpečnosť rodina presťahovala do holandského Amsterdamu. Ani tam sa im ale pred Hitlerom nepodarilo uniknúť, 15. mája 1940 vtrhla nemecká armáda do Holandska a postupne začalo prenasledovanie Židov. Otto Frank sa pokúsil zariadiť emigráciu rodiny do Spojených štátov, no jeho žiadosť nebola nikdy spracovaná, keďže konzulát USA v Rotterdame zatvorili a všetky Frankove doklady sa stratili.

Na svoje trináste narodeniny 12. júna 1942 dostala Anna denník, do ktorého začala zapisovať vtedajšie udalosti. Jej denník je krutou obžalobou zverstiev, ktoré spôsobila fašistická ideológia a jednou z najznámejších literárnych diel 20. storočia. Čoskoro potom sa rodina musela ukryť.

Annin otec vypracoval plán úkrytu a svoju rodinu ukryl v nepoužívaných priestoroch firemného skladu, do ktorého viedol jediný vchod cez dvere ukryté za špeciálnou otočnou knižnicou. Rodina Frankovcov bola odkázaná na pomoc priateľov, ktorí ich kryli a zásobovali potravinami a najnutnejšími potrebami. O ich úkryte vedeli len štyria ľudia, ktorí patrili medzi zamestnancov Otta Franka – Johannes Kleiman, Viktor Kugler a dve sekretárky Miep Giesová a Bep Voskuijlová. Títo ľudia predstavovali ich jediný kontakt so svetom po dlhé mesiace. Starali sa o všetky ich potreby, zaisťovali ich bezpečnosť a dodávali im jedlo, čo bolo s pribúdajúcim časom náročnejšie. Anna písala o ich obetavosti v najnebezpečnejších dobách. Všetci si boli vedomí, že ak ich chytia, hrozí im trest smrti.

Ich úkryt bol prezradený až 4. augusta 1944, po takmer 761 dňoch v stiesnených podmienkach, a nikdy sa s istotou nezistilo, kto ich zradil. Anna a jej sestra Margot sa koncom októbra 1944 dostali do koncentračného tábora Bergen-Belsen, kde v zime 1944 vypukla kvôli katastrofálnym hygienickým podmienkam epidémia týfusu. Anna, sama chorá, sa starala o svoju sestru až do jej smrti a zomrela len niekoľko dní po nej v marci 1945. Koncentračný tábor bol oslobodený britskou armádou len o niekoľko týždňov neskôr. Jej rodičia boli deportovaní do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau, mama zomrela v januári 1945, no otec vojnu prežil.

Keď sa po oslobodení vrátil do Amsterdamu, jedna zo sekretárok, ktoré rodinu ukrývali, Miep Giesová, mu odovzdala Annin denník, ktorý našla v ich úkryte. Otto Frank z neho spravil niekoľko kópií, ktoré rozoslal ich rodine. Neskôr text upravil do knižnej podoby a v júni 1947 kniha prvýkrát vyšla v Holandsku. Originálne texty získal podľa závetu Otta Franka holandský Štátny inštitút pre vojnovú dokumentáciu (RIOD). Denník Anny Frankovej bol vydaný v miliónových nákladoch a preložený do 60 jazykov. 3. mája 1960 bol v dome na ulici Prinsengracht č. 263 v centre Amsterdamu otvorený „Dom Anny Frankovej“, ktorý slúži ako jej múzeum.

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar