Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1918-11-11

Roku 1918 sa skončila Veľká vojna.

Vojna, ktorá mala ukončiť všetky vojny, však vošla nakoniec do dejín ako prvá svetová vojna, pretože len dve desaťročia po jej skončení vypukol ešte väčší a strašnejší vojnový konflikt, ktorý z nej priamo pramenil.

Dovtedy najväčší vojnový konflikt v ľudských dejinách začal 28. júla 1914, presne mesiac po atentáte na rakúsko-uhorského následníka trónu a jeho manželku v Sarajeve. Vyhlásenie vojny Srbsku Rakúsko-Uhorskom postupne zosieťovalo do globálneho konfliktu väčšinu európskych i svetových mocností.

V dovtedy nevídanom meradle sa boje odohrávali na zemi, vo vzduchu i na mori, pričom boli použité nielen všetky najmodernejšie vojenské technológie a zbrane od lietadiel cez ponorky až po tanky, ale aj tie najľútejšie spôsoby v snahe strhnúť víťazstvo na svoju stranu.

Po 4 rokoch, 3 mesiacoch a 2 týždňoch nakoniec vyčerpané Nemecko, hlavný strojca vojny, požiadalo 11. novembra 1918 dohodové mocnosti v Compiègne o prímerie (Rakúsko-Uhorsko, Osmanská ríša a Bulharsko tak urobili už predtým) a vojna tým dospela k svojmu definitívnemu koncu.

Veľká vojna zásadne prekreslila mapu Európy, zrútila štyri impériá a priviedla na svet množstvo nových štátov, ktoré vznikli na ich troskách, vrátane Československa. Vyžiadala si spolu približne 20 milión vojenských a civilných obetí, pričom ďalšie milióny si pripísala s koncom vojny súbežná pandémia španielskej chrípky.

Symbolom konca Veľkej vojny a zároveň spomienkou na všetkých vojnových veteránov (ich deň si pripomíname práve 11. novembra) sa stal vlčí mak, odkazujúci na vojnovú báseň kanadského lekára podplukovníka Johna McCraea z roku 1915.

Veľkej vojne sa venujeme v celom bloku článkov tu https://historylab.sk/category/velka-vojna/

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar