Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1683-09-11

#VtentoDeň roku 1683 sa začala Bitka pri Viedni.

Bitka pri Viedni je jednou z najznámejších bitiek európskych dejín, ktorá dodnes oprávnene budí záujem historikov a laikov, ale žiaľ, býva často aj zneužívaná v radikálnejšom politickom diskurze. Keď sa v lete roku 1683 takmer 200-tisícová osmanská armáda objavila pri Viedni, spôsobilo to obrovský rozruch a zdesenie. Posledné obliehanie Viedne si nemohol pamätať žiadny žijúci svedok. Viedeň naposledy ohrozoval Sülejman I. Nádherný v roku 1529. Vtedy sídlo Habsburgovcov odolalo a pokorení Osmani museli odtiahnuť. O 150 rokov neskôr sa sultán Mehmed IV. a veľkovezír Kara Mustafa, obaja hnaní vidinou slávy a zisku, pokúsili prepísať históriu. Napokon sa však do nej zlatými písmenami zapísal najmä poľský kráľ Ján III. Sobieski, ktorý velil spojeneckým vojskám pochodujúcim na pomoc obliehanému mestu.

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar