Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 11.6.1940

Roku 1940 začala bitka o Maltu.

Bitka o Maltu, ktorá do dejín vstúpila ako „bitka o nepotopiteľnú lietadlovú loď“ začala prvým náletom talianskeho letectva na ostrov 11. júna 1940. Malta bola následne medzi rokmi 1940 – 1942 obkľúčená nemeckým a talianskym námorníctvom a vystavená zúrivému bombardovaniu. Nemecké a talianske letectvo vykonali takmer 12,000 letov, počas ktorých na ostrov zhodili viac ako 6 a pol milióna kg bômb, zlikvidovali infraštruktúru, prístavy, a ostrov odrezali od zásobovania. Obyvatelia ostrova hladovali, nebolo palivo, ani náboje pre protilietadlové delostrelectvo (každý kanón mohol vystreliť len niekoľko nábojov denne). Malta sa ale ani na chvíľu nevzdala a nemecko-talianska invázia na ostrov musela byť niekoľko krát odložená, až k nej nakoniec nikdy nedošlo. Ostrov mal pritom v Stredozemnom mori dôležitú strategickú polohu a pre Spojencov kľúčový význam.

Maltská vlajka

15. apríla 1945 udelil britský kráľ Juraj VI. Malte (vtedajšej britskej kolónii) Jurajov kríž, najvyššie britské civilné vyznamenanie za statočnosť a hrdinstvo v podmienkach vojnového stavu, alebo extrémneho ohrozenia. Malta je tak nositeľkou jedného z dvoch kolektívne udelených Jurajových krížov (druhý dostala Kráľovská ulsterská polícia v roku 1999). Kráľ v liste zdôvodňujúcom udelenie vyznamenania napísal: „Aby som si uctil jej statočných ľudí, udeľujem ostrovnej pevnosti Malta Jurajov kríž, aby svedčil o hrdinstve a oddanosti, ktoré budú v dejinách dlho slávne.“ Guvernér Malty odpovedal: „S Božou pomocou Malta nepoľaví a vydrží, kým nepríde víťazstvo.“

Od roku 1943 je Jurajov kríž súčasťou Maltskej vlajky.