Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1985-07-10

V tento deň roku 1985 agenti francúzskej tajnej služby potopili loď organizácie Greenpeace – Rainbow Warrior.

Rainbow Warrior bola loď, ktorú v roku 1978 zakúpila organizácia Greenpeace. Jej úlohou bola účasť na kampani proti zabíjaniu veľrýb, pokusným atómovým výbuchom, zakladaniu skládok nebezpečných odpadov na dne mora alebo oceánov a na ďalších podobných akciách. 10. júla 1985 ju v novozélandskom prístave Auckland pomocou výbušnín potopili agenti francúzskej tajnej služby Direction générale de la sécurité extérieure aby znemožnili pripravované akcie proti francúzskym skúškam atómových zbraní. Pri útoku na loď zahynul člen Greenpeace a fotograf Fernando Pereira.

Novozélandské úrady pri následnom vyšetrovaní dokázali potopenie lode dvojicou, ktorá sa vydávala za manželov Turengesových zo Švajčiarska a akýkoľvek podiel na zničení lode odmietala. Pri vyšetrovaní sa však ukázalo, že išlo o francúzskych agentov – Alaina Mafarta a Dominique Prieur. Až 11. septembra 1985 francúzsky premiér Laurent Fabius pripustil, že loď skutočne potopili agenti francúzskej tajnej služby. Dôsledne vyšetriť celú záležitosť ale nebolo možné, pretože sa materiály o tejto akcii z archívov DGSE „stratili“.

Vrak lode Rainbow Warrior bol vyzdvihnutý, ale jeho oprava nebola možná. Loď bola opätovne potopená 2. decembra 1987 v zátoke Matauri, kde sa stala základom pre umelý koralový útes.

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar