Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1942-06-10

Roku 1942 bola vypálená obec Lidice.

Zničené Lidice

List adresovaný zamestnankyni slánskej továrne Palaba, ktorý sa dostal do rúk gestapa a jej následné vypočúvanie, vzbudil podozrenie, že atentát na Reinharda Heydricha je spojený s rodinami Horákovcov a Stříbrných v Lidiciach, keďže ich synovia boli príslušníkmi československej zahraničnej armády vo Veľkej Británii. Hoci sa pri vyšetrovaní a prehliadkach v Lidiciach nenašli žiadne kompromitujúce materiály, zbrane ani vysielačka, nemecké orgány sa rozhodli k pomste za smrť Reinharda Heydricha. Súviselo to aj s tým, že takmer dva týždne po atentáte, gestapo stále nebolo úspešné vo svojom pátraní po atentátnikoch.

Na príkaz Karla Hermanna Franka bolo v osudný deň v priestoroch Horákovho statku zastrelených 173 lidických mužov. Ženy a deti odviedli do Kladna, kde ich po troch dňoch násilne oddelili. Okrem detí, ktoré boli pokladané za vhodné na ponemčenie a detí do jedného roka,  boli všetky deti otrávené výfukovými plynmi v špeciálne upravených autách v nacistickom vyhladzovacom tábore Chelmno. Lidické ženy boli transportované do koncentračného tábora Ravensbrück. Po skončení vojny sa 143 lidických žien vrátilo Československa a po dvojročnom hľadaní sa 17 detí vrátilo k svojim matkám.

Okrem fyzickej likvidácie obyvateľov sa nacisti rozhodli zlikvidovať aj spomienku na obec. Domy boli najprv vypálené a potom zničené výbušninami. Likvidácii sa nevyhol ani miestny cintorín či kostol. Všetky terénne úpravy boli ukončené v roku 1943 a zničenú obec na mieste už nič nepripomínalo. Správa o zničení Lidíc však ale obletela celý svet a zámer nacistov, ktorí chceli aby sa na Lidice zabudlo, sa nepodaril.  Na počesť Lidíc bolo premenovaných niekoľko obcí  po celom svete a o po vojne sa československá vláda rozhodla obnoviť obec.

V lete 1947 bol 300 metrov od pôvodnej dediny položený základný kameň nových Lidíc. Výstavba prvých domov v Lidiciach sa začala v máji 1948. Postupne sa s veľkým prispením dobrovoľníkov z celej krajiny i zo zahraničia vybudovala moderná dedina so 150 domami. Heslo „Lidice Shall Live“ sa podarilo naplniť.

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar