Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1912-04-10

Roku 1912 vyplával na svoju prvú a zároveň poslednú plavbu zaoceánsky parník Titanic.

Titanic bol parník triedy Olympic patriaci spoločnosti White Star Line. Jeho úlohou mal byť prevoz cestujúcich a pošty medzi Európou a Severnou Amerikou. Kapacita lode dovoľovala nalodenie 2 453 až 2 603 cestujúcich, batožiny a obmedzený počet kočiarov alebo automobilov. V tom čase išlo o najväčší osobný parník na svete. O prevádzku lode a o pohodlie cestujúcich sa staralo 885 až 899 členov posádky. Na trase Európa–Amerika mal konkurovať podobným parníkom spoločnosti Cunard Line (Mauretanii a Lusitanii).

Titanic na svojej prvej ceste smeroval z anglického Southamptonu cez francúzsky Cherbourg až do amerického New Yorku.  K tragédii prišlo v noci zo 14. na 15. apríla roku 1912. O 23:40 sa Titanic zrazil s ľadovcom. Po necelých troch hodinách, nad ránom 15. apríla o 02:20 hod., klesol ku dnu. Príčinou vysokého počtu obetí bol nedostatok záchranných člnov ale aj nízka teplota mora. Vďaka príchodu parníku Carpathia sa podarilo zachrániť časť cestujúcich z Titanicu. Posádka Carpathie zachytila 15. apríla 1912 11 minút po polnoci prvú správu o nehode Titanicu a okamžite zobudila kapitána Arthura Henryho Rostrona. Ten nariadil zamieriť plnou parou k Titanicu, ktorý však už o dve hodiny klesol ku dnu. Carpathiu od neho delilo skoro 100 km a keď konečne dorazila na miesto, našla už len záchranné člny a v nich 710 stroskotancov.

Skaza Titanicu je jednou z najznámejších námorných katastrof. Ďalšie lode triedy Olympic mali ale tiež veľmi pohnuté osudy. Viac sa môžete dočítať v našom článku https://historylab.sk/velka-vojna/olympic-titanic-a-britannic-nestastne-sestry/

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar