Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 0241-03-10

roku 241 pred n. l. sa pri Egadských ostrovoch odohrala rozhodujúca bitka prvej púnskej vojny.

Námorná bitka pri Egadských ostrovoch (lat. Aegates Insulae) západne od Sicílie bola poslednou a rozhodujúcou bitkou prvej púnskej vojny (264 – 241 pred n. l.), v ktorej sa vtedajšia námorná veľmoc Kartágo stretlo s pôvodne suchozemskou mocnosťou, republikánskym Rímom. Príčinou sporu bola Sicília. Zdrvujúce víťazstvo lepšie manévrujúcej rímskej flotily nad kartáginským protivníkom v podstate rozhodlo o výsledku vojny a predznamenalo aj výsledok celého siahodlhého konfliktu medzi oboma vtedajšími mocnosťami starovekého sveta. Svojho porazeného admirála Kartáginci po návrate domov síce ukrižovali, ale o Sicíliu po tejto bitke definitívne prišli. Viac o tom, ako sa po zničení Kartága stala z Ríma superveľmoc, si môžete prečítať v článku z nášho archívu. https://historylab.sk/starovek/po-zniceni-kartaga-sa-z-rima-stala-supervelmoc/

Na fotografii bronzový kartáginský zobec (vybiehal z prednej časti lode a umožňoval nárazom poškodiť či potopiť protivníkovu loď), stratený pravdepodobne priamo v spomínanej bitke (na jeho prednej časti je možné vidieť poškodenie spôsobené zrejme kolíziou s nepriateľskou loďou), ktorý bol objavený v roku 2010 v hĺbke 80 metrov neďaleko jedného z Egadských ostrovov.

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar