Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1906-02-10

Roku 1906 bola spustená na vodu bitevná loď HMS Dreadnought.

Britská bitevná loď HMS Dreadnought vďaka svojej revolučnej konštrukcii, trochu nadnesene povedané, zmenila nielen moria, ale aj svet. Bola to prvá bitevná loď (trieda najväčších a najsilnejších vojnových lodí), ktorú miesto parného stroja poháňala parná turbína, čo ju urobilo zároveň najrýchlejšou bitevnou loďou. Jej hlavná, mimoriadne silná delostrelecká výzbroj bola pritom prvýkrát umiestnená v uniformnom rozostavení, ktoré sa stala vzorom pre ďalšie podobné lode. Vo svojom čase bola natoľko revolučná, že dala názov celej generácii takýchto lodí, zásadným spôsobom poznačila námorné vojenstvo prvej polovice 20. storočia a spustila veľké preteky v námornom zbrojení medzi Nemeckom a Britániou, ktoré boli jedným z akcelerátorov vypuknutia prvej svetovej vojny.

https://historylab.sk/20-storocie/bojova-lod-ktora-zmenila-moria/

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar