Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1943-07-09

V tento deň roku 1943 sa Spojenci vylodili na Sicilii.

Plán útoku na Sicíliu sa začal pripravovať už vo februári 1943. Vtedy však ešte nebolo isté, kedy a ako sa skončia boje v Severnej Afrike. Sicíliu, ktorá mala strategickú polohu pri nasledujúcom útoku na Apeninský poloostrov, bránila silná posádka. Začiatkom jari 1943 bol  stanovený dátum operácie a vyčlenené sily, s ktorými mohli spojeneckí velitelia stredomorskej oblasti počítať. Jeden z prvých rozsiahlejších útokov na európsku pevninu mal začať v júli a to pod krycím názvom „Operácia Husky“. Útoku sa mali zúčastniť britská 8. a americká 7. armáda. Vrchným veliteľom tejto operácie bol britský generál Harold Alexander.

Problémom operácie bolo to, že Sicília bola príliš očividným cieľom. Ako sa vyjadril sám Winston Churchill, „každému, okrem úplného hlupáka musí byť jasné, že ďalším cieľom je Sicília“. Nemci útok očakávali a hromadenie ohromných zásob potrebných na inváziu nemohlo prejsť bez povšimnutia. Spojenci potrebovali nejakým spôsobom Nemcov presvedčiť, že útok bude smerovať inam – napríklad do Grécka alebo na Sardíniu. Koniec-koncov, počas bojov v severnej Afrike sa presvedčili, že špionážne triky a dezinformácie na nemecké a talianske velenie fungujú. Niekoľkokrát sa im podarilo vojská Osi oklamať, zmiasť či priviesť do pasce.

O tom, ako sa podarilo britským spravodajcom presvedčiť nemecké velenie, že cieľom útoku nie je Sicília si môžete prečítať v článku z nášho archívu.

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar