Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1973-06-09

Roku 1973 zomrel nemecký poľný maršal Erich von Manstein.

Erich von Manstein – geniálny stratég v službách zla.

Fritz Erich von Manstein, rodným menom Erich von Lewinski, sa narodil v roku 1887 v Berlíne do aristokratickej rodiny. Dnes je považovaný za jedného z najlepších stratégov svojej doby. Podieľal sa na príprave útoku na Francúzsko (bol to on, kto vymyslel inovatívnu stratégiu, neskôr známu ako Sichelschnitt, podľa ktorej nemecké vojská napadli Francúzsko cez Ardeny), vyznamenal sa pri operácii Barbarossa, viedol nemecký útok na Krym, obliehanie Sevastopoľu i úspešnú obranu pred sovietskym protiútokom pri Kerči. Na poľného maršala ho Hitler povýšil v júli 1942. Neskôr velil vojskám obliehajúcim Leningrad a vyznamenal sa aj pri obrane Charkova, obranných bojoch po bitke pri Kursku a ďalších operáciách. Jeho neustále konflikty s Hitlerom viedli k jeho prepusteniu z armády v marci 1944. Po vojne svedčil v Norimbergu a napísal memoáre, ktoré pomáhali dlho udržiavať nepravdivý mýtus o „čistej Wehrmacht“. V roku 1949 ho v Hambrugu súdili za vojnové zločiny. Súd ho uznal vinným v 17 bodoch obžaloby, za čo dostal trest 18 rokov, neskôr skrátených na 12, z ktorých si vo väzení odsedel štyri.. V 50. rokoch sa stal vojenským poradcom západonemeckej vlády. Viac sa o ňom dozviete v článku z nášho archívu:

https://historylab.sk/druha-svetova-vojna/erich-von-manstein-strateg-v-sluzbach-zla/

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar