Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1862-03-09

roku 1862 sa odohrala prvá bitka obrnených lodí v dejinách.

Americká občianska vojna medzi Severom (Úniou) a vzbúreným Juhom (Konfederáciou) v rokoch 1861 až 1865 bol nielen najväčší vojenský konflikt v amerických dejinách, ale vďaka množstvu technických noviniek sa stala aj pochmúrnou predzvesťou totálnych vojen moderného veku. O výsledku vojny do značnej miery rozhodla absolútna prevaha Severanov na mori, keď ich námorné sily dokázali pomerne úspešne blokovať južanské prístavy a zároveň pomáhať federálnej armáde s vyloďovacími operáciami.

Jeden z južanských pokusov prelomiť únijnú námornú blokádu vyústil do známej bitky na Hampton Roads. V nej sa 9. marca 1862 stretli južanská obrnená loď CSS Virginia (prerobená z ukoristenej severanskej fregaty USS Merrimack) s originálne konštruovanou obrnenou paroloďou USS Monitor. Svojho druhu prelomové námorné stretnutie skončilo takticky nerozhodne, obe lode boli v boji poškodené, ale po ústupe Virginie si strategické víťazstvo z tejto bitky, ako nakoniec aj z celej vojny, odniesli Severania.

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar