Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1709-07-08

V tento deň roku 1709 sa uskutočnila bitka pri Poltave.
Bitka pri Poltave bola rozhodujúcou a najväčšou bitkou Severnej vojny. Ruské vojská pod vedením cára Petra I. Veľkého porazili 8. júla 1709 švédske vojská pod vedením švédskeho kráľa Karola XII. a maršala Carla Gustafa Rehnskiölda.

V roku 1700 sa začala tzv.  Severná vojna medzi Ruskom, Dánskom, Poľskom a Saskom na jednej strane a Švédskom, ktoré istý čas podporovala Osmanská ríša, na strane druhej. Jej rozhodujúca fáza sa odohrávala súbežne s vojnami o španielske dedičstvo, a preto bola mimo centra pozornosti vtedajšieho sveta, hoci jej význam bol prinajmenšom porovnateľný.

Už v roku 1700 utrpeli ruské vojská porážku v bitke pri Narve a Rusko sa na dlhší čas stiahlo z bojov. Cár Peter I. však začal modernizovať výzbroj ako aj taktiku vedenia vojny. Na jeseň roku 1707 začal švédsky kráľ Karol XII. ťaženie do Ruska, pričom sa k nemu neskôr pripojil aj záporožský gubernátor Ivan Mazepa s časťou kozákov  a to pod prísľubom budúcej nezávislosti Záporožia. Ruské jednotky sa boju zväčša vyhýbali a takticky ustupovali pričom využívali aj taktiku spálenej zeme. Švédi boli nútení prezimovať v poľných podmienkach a zažili všetky útrapy ruskej zimy, ktorej následky veľmi oslabili ich bojaschopnosť. Boje s ruskými jednotkami a dve tuhé zimy sa podpísali aj na početnom stave švédskej armády. V roku 1709 sa švédska armáda zmenšila o polovicu a takto oslabená začala obliehať Poltavu.

Ešte pred začiatkom bitky sa Karol XII. zranil a velenie nad švédskou armádou prevzal poľný maršal Rehnskiöld. Medzitým sa ruský cár vydal na pomoc obklúčenej Poltave. Tentoraz boli Rusi skúsenejší ako pri Narve a mali väčšiu šancu na víťazstvo; ich jednotky dorazili skôr a vybudovali opevnený tábor severne od Poltavy. V noci zo 7. na 8. júla sa Švédi začali pripravovať na útok. Na úsvite zaútočili na ruské pevnosti, z ktorých niektoré dobyli. Nasledovali tvrdé boje medzi ruskou jazdou a švédskymi vojakmi vedenými poľným maršalom Rehnskiöldom.  Početná prevaha a strategické postavenie rozhodlo bitku v prospech Petra I. Veľkého a jeho vojakov. Po ťažkých bojoch boli zvyšky švédskej armády zahnané na útek k brehom Dnepra, kde Švédi 10. júla kapitulovali.

Švédi v bitke stratili asi 10 000 mužov a mnohí padli do ruského zajatia. Kráľovi Karolovi XII. sa s pomocou Ivana Mazepu podarilo s niekoľkými tisíckami mužov utiecť do moldavskej pevnosti Bendery, ktorá bola vtedy súčasťou Osmanskej ríše. Napriek porážke pri Poltave sa vojna skončila až v roku 1721 konečnou porážkou Švédska.

Bitka pri Poltave znamenala zlom v celej vojne. Rusko získalo prevahu nad Švédskom a stalo sa tak skutočnou európskou veľmocou, zatiaľ čo Švédsko po storočí, kedy výrazne ovplyvňovalo chod udalostí v Európe, bolo na ústupe. Bitka pri Poltave patrí medzi jednu z najhorších porážok v švédskych dejinách.

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar