Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1941-12-07

Roku 1941 sa uskutočnil prekvapivý úder Japonským cisárskym námorníctvom na námornú základňu Spojených štátov Pearl Harbor na Havaji.

Útok na Pearl Harbor

Siedmeho decembra 1941, keď sa útok uskutočnil, bola nedeľa. V dňoch pred útokom sa k Havajským ostrovom podarilo nenápadne dostať šiestim japonským lietadlovým lodiam (na palubách ktorých bolo takmer 400 lietadiel), a niekoľkým ďalším bitevným lodiam a krížnikom. Japonská flotila po významnú časť plavby kvôli utajeniu nepoužívala rádiové spojenie. Krátko pred ôsmou rannou hodinou prenikli japonské lietadlá nad základňu a začali útok. Leteckým bombardovaním podporovaným torpédami, zničili bojové lode Arizona, California, Oklahoma a West Virginia a takmer 200 lietadiel, veľkú časť z nich ešte na zemi. Okrem toho poškodili ďalších 12 amerických plavidiel a viac ako 150 lietadiel. O život prišlo 2400 Američanov a 1178 bolo zranených. Japonsko stratilo dokopy stratili 55 vojakov a 29 lietadiel. Americký prezident Franklin D. Roosevelt označil 7. december 1941 za deň hanby a okamžite vyhlásil Japonsku vojnu. Z vojny sa tak definitívne stal globálny svetový vojnový konflikt.

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar