Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 7.11.1917

Roku 1917 sa uskutočnila Októbrová revolúcia v Rusku, komunistami nazývaná Veľká októbrová socialistická revolúcia.

Leninovi boľševici ovládli ruské centrum moci v Petrohrade. „Až sa z toho krúti hlava“ – poznamenal vtedy. Len pred pár mesiacmi, v apríli 1917, sa s hŕstkou verných vrátil z dlhoročného exilu. Keď prišiel, zdalo sa, že karty sú už rozdané. Samoderžavie padlo, masové revolty v Petrohrade sa upokojili a ľudia sa z ulíc vrátili do práce a domov. Vznikla Dočasná vláda, ktorá mala priviesť Rusko k voľbám a k novej republikánskej ústave. Lenin však presne vedel, čo chce. Odmietal prijať akékoľvek „demokratické“ kompromisy a tvrdošijne presadzoval svoju politickú víziu. Čoskoro boľševici ovládli ulicu i stále mocnejší petrohradský Soviet. Čo nasledovalo, sa dozviete v článku z nášho archívu:
https://historylab.dennikn.sk//medzi-vojnami/bolsevicky-experiment-skoncil-v-agonii/

Zakrátko po Októbrovej revolúcii vypukla v Rusku občianska vojna. Pre tamojšie anarchistické hnutie tak vyvstala zásadná otázka – na čiu stranu sa pridať? Ako zástancovia slobody začínali negatívne pociťovať diktátorskú politiku Lenina, perspektíva výhry „bielych“ sa im však zdala ešte horšia a aktívna opozícia voči boľševikom by mohla pomôcť práve kontrarevolučným silám. Podpora boľševikov zase prinášala možnosť zakonzervovania ich postavenia aj do budúcnosti. Viac sa o úlohe anarchistov v ruskej občianskej vojne dozviete v článku z nášho archívu: https://historylab.dennikn.sk//medzi-vojnami/preco-anarchistov-bolsevicka-revolucia-sklamala/