Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1937-07-07

V tento deň roku 1937 začala druhá čínsko-japonská vojna.
Japoncom nestačilo obsadenie Mandžuska v roku 1931, ale snažili sa dobyť aj ďalšie čínske územia.  V tomto období bola Čína oslabená súperením medzi nacionalistickým Kuomintangom a komunistami. Už v roku 1932 bolo jasné, že sa japonský postup nezastaví. V Šanghaji sa napríklad vylodili japonské jednotky a  neskoršie ostreľovali mesti Nanking. V roku 1933 Japonsko odmietlo medzinárodné odsúdenie svojej agresie proti Číne a vystúpilo zo Spoločnosti národov. Nasledovali ďalšie akcie v severnej Číne, Vnútornom Mongolsku a Mandžusku s cieľom destabilizovať čínsku vládu. V roku 1936 Japonsko vyhlásilo Washingtonský dohovor za neplatný a podpísalo pakt proti Kominterne. Tieto kroky sprevádzali prípravy na rozsiahlu ofenzívu proti zvyšným čínskym územiam

Japonsko na túto ofenzívu pripravilo 300 000 vojakov, ktorí boli dobre vyzbrojení a vycvičení. Hoci boli vojská Kuomintangu a čínskych komunistov v početnej prevahe, slabý výcvik, nekvalitná výzbroj a absencia námorných a leteckých síl ich stavali do veľkej nevýhody. Okrem toho Kuomintang a komunisti medzi sebou bojovali v občianskej vojne, ktorá mala zásadný  dopad na schopnosť brániť sa japonskej invázii. Zámienkou na japonský útok sa stal tzv. incident na moste Marca Pola.

Na tomto moste z 12. storočia, ktorý vo svojej knihe Milión opísal cestovateľ Marco Polo, prebehla v noci zo 7. na 8. júla 1937 prestrelka medzi japonskými a čínskymi jednotkami. Podľa jednej verzie spustili paľbu Číňania, podľa inej verzie Číňania spustili paľbu v reakcii na japonskú streľbu slepými nábojmi počas vojenského cvičenia a podľa tretej verzie Japonci spustili paľbu v reakcii na raketu vystrelenú z ohňostroja. Po prestrelke bol jeden japonský vojak nezvestný (neskôr sa vrátil k jednotke) a japonské jednotky následne požadovali prístup do pevnosti Wanping na východnom konci mosta, aby mohli pátrať po nezvestnom vojakovi. Číňania im odmietli prístup a Japonci 8. júla na úsvite zaútočili. Hoci sa im podarilo most ovládnuť, príchod posíl umožnil Číňanom 9. júla protiútok a vytlačenie Japoncov z mosta. Bolo dohodnuté prímerie, ktoré obe strany využili na posilnenie svojich pozícií. Keď sa v druhej polovici júla boje obnovili, nacionalisti boli zatlačení späť.

Japonsko tento stret využilo ako casus belli na začatie rozsiahlej vojenskej ofenzívy proti Číne a začalo druhú čínsko -japonskú vojnu ktorá skončila až japonskou kapituláciou v septembri 1945.

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar