Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1994-04-07

Roku 1994 začala genocída v Rwande

Rwandského prezidenta Juvenala Habyarimanu podnietili k plánovaniu masového zabíjania aj politické rokovania na začiatku 90. rokov, ktoré zdôrazňovali potrebu demokratických reforiem v krajine.  V snahe odvrátiť pozornosť od svojej autoritárskej vlády a hospodárskych ťažkostí krajiny začal Habyarimana od roku 1992 plánovať genocídu v rámci skupiny Akazu, do ktorej patrila jeho manželka a niekoľko blízkych spolupracovníkov.

Prípravy na genocídu sa vyznačovali vysokou mierou koordinácie a presnosti, čo neskôr umožnilo nevídaný rozsah zabíjania. Vznikla rozhlasová a televízna stanica Hutu Power a noviny Kangura. Obe tieto médiá mali za úlohu šíriť rasistické myšlienky a propagandu vládnucej strany. Používali špecifický slovník rwandskej genocídy – Tutsiovia boli označovaní ako „šváby“ a hovorilo sa o „konečnom riešení“.

Impulzom pre začiatok masových vrážd bol úspešný atentát na Habyarimanu a burundského prezidenta Cypriena Ntaryamira 6. apríla 1994. Ich lietadlo bolo zostrelené neďaleko Kigali. V noci zo 6. na 7. apríla začali prvé vraždy civilného obyvateľstva a v rozhlase sa ozýval povel „Vyrúbte vysoké stromy“. Velenie vyzvalo hutuské milície, aby začali likvidovať Tutsiov. V nasledujúcich mesiacoch bolo zavraždených 800 000 až 1 000 000 Tutsiov a politicky umiernených Hutuov. Prichádzalo aj k vraždeniu utečencov zhromaždených v budovách považovaných za bezpečné, ako boli napr. školy alebo kostoly.

Symbolom rwandskej genocídy sa stali mačeta a rádio. Práve o dlhodobej príprave vraždenia svedčí fakt, že veľká časť vražedných zbraní bola nakúpená vo veľkom a následne distribuovaná medzi  jednotky Interahamwe. Tieto hutuské milície boli hlavnými aktérmi masového vraždenia.  .

Počas prebiehajúcich masakrov bola, pre svoju neschopnosť,  kritizovaná OSN. Medzinárodné jednotky prítomné v rámci Pomocnej misie OSN v Rwande (UNAMIR), ktorú viedol kanadský generálporučík Roméo Dallaire, boli početne slabé a zle vybavené, a preto neboli schopné zabrániť masakrom. Predovšetkým vzhľadom na predchádzajúci neúspech mierovej misie v Somálsku nebola v OSN dostatočná politická vôľa na posilnenie misie a potrebné rozšírenie jej mandátu, o ktoré Roméo Dallaire dôsledne žiadal niekoľko mesiacov pred masakrami, ktoré videl pripravovať.

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar