Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1936-03-07

roku 1936 nacistické Nemecko remilitarizovalo Porýnie.

Po skončení Veľkej vojny v roku 1918 sa demilitarizované Porýnie stalo jednou z najdôležitejších záruk mieru v Európe. Na Nemecku bolo vynútené Versaillskou mierovou zmluvou z roku 1919. V roku 1925 tento status Porýnia Nemci dobrovoľne potvrdili locarnskými zmluvami. Len čo sa však v Nemecku dostali v roku 1933 k moci nacisti, začali pracovať na tom, aby sa to zmenilo.

Na úsvite 7. marca 1936 niekoľko nemeckých peších práporov a lietadiel vstúpilo do Porýnia a porušilo tým všetky súvisiace medzinárodné dohody. Francúzsko a Británia sa pre vnútropolitické záujmy a problémy rozhodli na tento akt nijako vojensky nereagovať, čím otvorili nemeckému vodcovi Adolfovi Hitlerovi cestu k ďalšej agresii a v konečnom dôsledku k rozpútaniu druhej svetovej vojny.

Jeden z najlepších nemeckých generálov druhej svetovej vojny Heinz Guderian po nej v jednom rozhovore s francúzskymi dôstojníkmi uviedol: „Ak by ste vy, Francúzi, zasiahli v roku 1936 v Porýní, mohli ste nás potopiť a Hitler by padol.“

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar