Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1968-09-06

#VtentoDeň roku 1968 získalo nezávislosť od Spojeného kráľovstva Svazijsko

Pôvodne bolo územie Svazijska obývané kmeňmi hovoriacimi jazykom soto. Začiatkom 19. storočia dobyli územie svazijské kmene a spojením niekoľkých bantuských kmeňov vznikol svazijský štát. Počas vlády kráľa Sobhuza I. sa podarilo odraziť Zuluov, no v 40. rokoch 19. storočia začali do oblasti prenikať Búri. Od roku 1850 o nadvládu v Svazijsku striedavo bojovala Veľká Británia a búrske republiky. Od 19. storočia britskí a holandskí osadníci nútili rôznymi podvodmi Svazijcov, aby sa vzdávali svojich práv na ťažbu nerastov a v roku 1895, keď sa Svazijsko dostalo pod nadvládu Transvaalu, sa dostalo mnoho fariem, lesov a dolov do rúk zahraničných spoločností. Po búrskej vojne (1899–1902) sa Svazijsko dostalo pod správu Veľkej Británie a v roku 1906 získalo štatút protektorátu. Po colnej únii z roku 1910 sa Svazijsko stalo politicky a hospodársky nezávislým od Južnej Afriky. Počas vlády kráľa Sobhuza II. získala krajina najprv v roku 1967 obmedzenú samosprávu a potom 6. septembra 1968 samostatnosť. Stala sa nezávislou monarchiou v rámci Britského spoločenstva.

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar