Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1944-06-06

Roku 1944 sa spojenecké vojská vylodili v Normandii.

Mohli zmariť vylodenie v Normandii krížovky?

Operácia Overlord, teda vylodenie v Normandii, bola spojeneckou operáciou, ktorá zahájila úspešnú inváziu na Nemeckom okupované územia západnej Európy a otvorila otvorila západný front. Obojživelnému útoku s viac ako 5000 plavidlami predchádzal letecký útok približne 1200 lietadiel. Lamanšský prieliv prekročilo takmer 160 000 vojakov z Austrálie, Belgicka, Československa, Francúzska, Grécka, Holandska, Kanady, Nového Zélandu, Nórska, Poľska, Spojeného kráľovstva a Spojených štátov. Išlo o jednu z najväčších vojenských operácií vojny a bola to najväčšia vyloďovacia operácia v dejinách. Do konca augusta už bolo vo Francúzsku viac ako dva milióny spojeneckých vojakov.

Niekoľko týždňov pred touto prísne utajovanou operáciou sa v obľúbených krížovkách populárnych britských novín The Daily Telegraph začali objavovať prísne tajné krycie mená týkajúce sa invázie. V britskej tajnej službe to spôsobilo paniku. Ak chcete vedieť viac, prečítajte si článok z nášho archívu: https://historylab.sk/druha-svetova-vojna/krizovky-ktore-mohli-zmarit-vylodenie-v-normandii/

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar