Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1937-05-06

Roku 1937 sa stala katastrofa známej nemeckej vzducholode Hindenburg.

Horiaca vzducholoď Hindenburg

Zeppelin LZ-129 Hindenburg bol spolu so svojou sesterskou loďou LZ-130 Graf Zeppelin II najväčším lietajúcim strojom všetkých čias (bol dlhý 245 metrov, len o 25 metrov kratší ako Titanic). Bol pomenovaný po ríšskom prezidentovi Paulovi von Hindenburgovi a postavený v roku 1935. Vzducholoď mohla niesť až 72 pasažierov (50 pri transatlantickom lete) a 61 členov posádky. Prvý let absolvoval Hindenburg v marci 1936 a v júni toho roku uskutočnil rekordný dvojnásobný prelet Atlantiku v čase 5 dní, 19 hodín a 51 minút.

3. mája 1937 vyrazil Hindenburg z frankfurtského letiska na svoj posledný let. Kvôli protivetru nabral meškanie a k letisku Lakehurst v New Jersey v Spojených štátoch dorazil neskoro popoludní 6. mája. Pristávať začal o 19:00, o 19:21 bolo na zem zhodené prvé pristávacie lano a pozemný personál začal s upútavaním vzducholode. O štyri minúty neskôr, keď bol Hindenburg vo výške asi 60 metrov, vzbĺkol v zadnej časti požiar a v priebehu 34 sekúnd celá vzducholoď úplne zhorela. Z 97 osôb na palube pri tejto katastrofe zahynulo 13 pasažierov a 22 členov posádky, navyše zomrel jeden člen pozemného personálu (čiže celkovo si katastrofa vyžiadala 36 životov).

O príčinách katastrofy sa ale dodnes vedú spory, existuje niekoľko hypotéz. Na letisku čakalo Hindenburg veľké množstvo novinárov a fotografov, z katastrofy tak vzniklo mnoho fotografií, záznam rozhlasového spravodajstva a tiež filmový záznam. Beztak známu a populárnu vzducholoď tak jej katastrofa neslávne preslávila ešte viac.

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar