Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1896-04-06

Roku 1896 sa začali prvé moderné olympijské hry

Uskutočnili sa v Aténach od 6. do 15. apríla 1896. Keďže kolískou olympijských hier bolo staroveké Grécko, považovalo sa za najlepšiu voľbu pre prvý ročník usporiadať tieto hry práve tam.  Atény boli jednomyseľne zvolené za hostiteľské mesto počas kongresu ktorý, 23. júna 1894, zorganizoval Pierre de Coubertin v Paríži. Na tomto kongrese vznikol aj Medzinárodný olympijský výbor (MOV).

Panathenaický štadión, objavený počas archeologických prác v roku 1870 a kompletne zrekonštruovaný v roku 1895, bol miestom kde sa uskutočnil otvárací a záverečný ceremoniál. Na štadióne sa zhromaždilo približne 80 000 ľudí vrátane celej kráľovskej rodiny. Najskôr nastúpili všetci športovci, ktorí boli rozdelení podľa národnosti. Po príhovore princa Konštantína, predsedu organizačného výboru hier, sa ujal slova jeho otec, kráľ Juraj I. a oficiálne zahájil olympijské hry.

Hviezdami hier boli Nemec Carl Schuhmann, ktorý získal celkovo štyri prvenstvá v zápasení a gymnastike, zatiaľ čo Hermann Weingärtner získal najväčší počet medailí – tri zlaté, dve strieborné a jednu bronzovú. Jedným z vrcholov hier bolo víťazstvo Spyridona Louisa v maratónskom behu, ktorý bol oslavou legendy o Feidippidovi.  Na prvých letných olympijských hrách sa súťažilo v 43 disciplínach v deviatich športoch a zúčastnilo sa ich 245 športovcov zo 14 krajín.

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar