Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1836-03-06

Roku 1836 vyvrcholila legendárna bitka o Alamo.

Bitka sa  odohrala neďaleko dnešného mesta San Antonio. Bola to jedna z najdôležitejších bitiek texaskej revolúcie, počas ktorej sa Texas odtrhol od Mexika. Koncom februára 1836 obsadilo cca. 100 mužov budovu bývalej misie Alamo a následne trinásť dní bojovali proti niekoľkým tisícom mexických vojakov, ktorým velil generál Antonio López de Santa Anna. Ten obrancom ponúkol možnosť vzdať sa bez boja, čo takmer všetci obrancovia odmietli.
Generál López začal hlavný útok 6. marca 1836 okolo pol šiestej ráno. Najprv sa Američanom darilo Mexičanov odrážať, zlom nastal, keď padol veliteľ William Travis a ďalší vysokopostavení predstavitelia – James Bowie a Davy Crockett. Po hodine tvrdých bojov bola obrana Alama prelomená.  O niekoľko dní neskôr generál Samuel Houston vyrazil proti Lópezovi, s ktorým sa stretol 21. apríla 1836 pri San Jacinto. Hoci mal López početnú prevahu, bitka trvala len 18 minút a na jej konci ležalo 360 mŕtvych Mexičanov, 208 zranených a 730 zajatých. Americké straty boli len deväť mŕtvych.
Hrdinská obrana Alama sa stala symbolom hrdinského odporu. Dnes je miesto bojov jedným z najnavštevovanejších turistických miest v Texase.
Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar