Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1935-11-05

Roku 1935 nastúpil do premiérskeho kresla Československej republiky po prvý krát Slovák, Milan Hodža.

Jeho menovanie však nebolo bezproblémové – vládu musela akceptovať celá vtedajšia koalícia. Potencionálny premiér musel presvedčiť o tom, že prekoná preferovanie agrárnej strany a jej vízií a bude mať na „mysli“ celý štát a jeho záujmy. Hodža, ktorý bol hlavným reprezentantom agrárnej strany, prisľúbil, že sa ako premiér bude venovať aj potrebám priemyslu a sociálneho prostredia. Ďalšou zmenou, ktorá komplikovala situáciu, bola výmena prezidenta. Od vzniku republiky až do roku 1935 bol prezidentom Tomáš Garrigue Masaryk. Toho nahradil Edvard Beneš, Hodžov protivník hlavne v otázkach smerovania československej zahraničnej politiky. Spory, ktoré títo dvaja muži v 20. rokoch 20. storočia mali, dočasne prekonali, a Hodža nakoniec podporil Benešovu kandidatúru na Masarykovho nástupcu. Po zvolení Beneša prezidentom viedol Milan Hodža dočasne aj ministerstvo zahraničných vecí – dostal teda pozíciu, o ktorú mal záujem takpovediac od vzniku republiky. Viac sa dozviete v článku z nášho archívu: https://historylab.sk/druha-svetova-vojna/hodzovi-sa-nepodarilo-ceskoslovensko-ubranit/

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar