Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1951-04-05

Roku 1951 boli na trest smrti za špionáž v prospech Sovietskeho zväzu odsúdení manželia Rosenbergovci.

Julius Rosenberg pracoval od roku 1940 ako inžinier v armádnych laboratóriách v New Jersey, Ethel bola sekretárka. Agentom sovietskej tajnej služby NKVD sa Julius stal ešte počas druhej svetovej vojny a informácie odovzdával dôstojníkovi NKVD Alexandrovi Feklisovovi. Jednou z najdôležitejších informácií, ktoré Rosenbergovci získali, bol materiál o roznecovacom mechanizme atómovej bomby. Materiál Rosenbergovcom odovzdal brat Ethel Rosenbergovej, David Greenglass, ktorý slúžil v stredisku v Los Alamos. Greenglassa pre spoluprácu so Sovietmi získala práve jeho sestra.

Keď v auguste 1949 Sovietsky zväz oznámil úspešnú skúšku atómovej bomby, pre Spojené štáty americké to bol šok. FBI následne zistil únik tajných materiálov o výrobe jadrovej zbrane z Los Alamos v Novom Mexiku. V júli 1950, necelý rok po začiatku vyšetrovania, odhalili americké tajné služby špionážne aktivity manželov Rosenbergovcov.

Rosenbergovci boli obvinení zo špionáže a 6. marca 1951 boli postavení pred súd. Dňa 29. marca boli uznaní za vinných a 5. apríla 1951 bol manželský pár odsúdený na trest smrti. V priebehu nasledujúcich rokov sa manželia pokúšali odvolať na  Najvyššom súde Spojených štátov. Ich žiadosti však boli zamietnuté, rovnako ako aj žiadosti o udelenie milosti, ktoré odmietol v roku 1952  prezident Harry Truman a v roku 1953 prezident Dwight Eisenhower. Súdny proces vyvolal vlnu protestov, mnohí ľudia sa domnievali, že špionážna činnosť, ku ktorej sa Rosenbergovci nikdy nepriznali, nebola manželom dostatočne dokázaná. Proces sprevádzala aj celosvetová kampaň za omilostenie. Napriek snahe osobností, ako bol napr. Albert Einstein či pápež Pius XII, bola kampaň neúspešná a Rosenbergovci boli popravení na elektrickom kresle vo väznici Sing Sing v Ossiningu v štáte New York 19. júna 1953.

Napriek dlhodobým pochybnostiam sa v roku 1995, po otvorení archívov CIA,  ukázalo, že už koncom 40. rokov sa Američanom podarilo rozlúštiť šifrované telegramy sovietskeho konzulátu v New Yorku, ktorý posielal správy do Moskvy. Podľa nich patrila k najaktívnejším vyzvedačom skupina vedená Juliusom Rosenbergom, ktorá za to dostávala finančnú odmenu. Táto informácia však nebola počas procesu zverejnená, najmä preto, aby sa predstavitelia ZSSR nedozvedeli o prelomení kódu.

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar