Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 5.3.1940

Roku 1940  rozhodol Ústredný výbor komunistickej strany ZSSR (na čele s Josifom Vissarionovičom Stalinom) o vraždách poľských vojnových zajatcov.

Po sovietskom útoku v septembri 1939 sa do sovietskeho zajatia dostalo odhadom asi 250 000 Poliakov, ktorí boli deportovaní na územie Sovietskeho zväzu. Veľká časť z nich bola neskôr prepustená, ale primárne príslušníci dôstojníckeho zboru a členovia inteligencie zostali uväznení v táboroch.  Mnohí z nich, hlavne tí, ktorí odmietali sovietsku propagandu boli označení za nepriatelov ľudu a 5. marca 1940 bolo rozhodnuté o ich poprave zastrelením.

Vraždy začali koncom marca 1940, pričom najznámejším miestom popráv sa stal Katynský les. Vraždenie sa však odohrávalo na viacerých miestach, pričom dodnes neboli pravdepodobne odhalené všetky masové hroby.  Celkovo bolo popravených okolo 26 000 osôb, ktoré predstavovali elitu poľskej armády a inteligencie.

Sovietsky zväz priznal svoju zodpovednosť za tieto vraždy až v roku 1990, kedy Michail Gorbačov povedal, že išlo i najväčší zločin stalinizmu.