Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 5.2.1936

Roku 1936 sa do kín dostal nemý film Charlieho Chaplina Moderná doba.

Charlie Chaplin vo filme Moderná doba

Moderná doba (Modern Times) je satirická komédia, majstrovské Chaplinove dielo, ktorý v ňom hral nielen hlavnú úlohu, ale zároveň ho aj režíroval a bol tiež autorom scenára. Film komentuje zúfalé pracovné a finančné podmienky, ktorým mnohí ľudia čelili počas Veľkej hospodárskej krízy a zároveň je podľa názoru jedného z kritikov “premyslenou kritikou úzkosti z modernizácie, ktorá je podaná s pátosom a humorom.“.

Charlie Chaplin hrá tuláka, ktorý pracuje v továrni, no psychicky to nezvládne a skončí na psychiatrii. Po svojom návrate nájde továreň zavretú, keďže však náhodou máva červenou vlajkou, polícia ho považuje za komunistu a zatkne ho.

Vo väzení pomáha potlačiť vzburu, je (proti svojej vôli) prepustený a šerif ho odporučí do iného zamestnania. Tam sa mu ale nedarí a preto sa rozhodne vrátiť do väzenia a nechá sa zatknúť. V policajnom aute cestou do väzenia ale stretne krásne dievča – sirotu, ktorá prežíva vďaka tomu, že kradne. Zamiluje sa do nej a spolu utečú.

Chvíľu potom pracuje ako nočný strážnik, nájdu si spoločný dom, opäť sa zamestná v továrni, no znovu sa mu nedarí a po štrajku ho znova zatknú. Po ďalšom pobyte vo väzení a prepustení si s dievčaťom nájdu prácu v kaviarni. Keď však do kaviarne príde polícia, aby znova zatkla dievča, spolu utečú v ústrety neistej, ale nádejnej budúcnosti.

V roku 1989 bol film Moderná doba zaradený ako jeden z prvých 25 filmov americkou Kongresovou knižnicou do Národného filmového registru ako „kultúrne, historicky a esteticky dôležité dielo.“