Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1851-12-04

Roku 1851 sa v Paríži začali boje medzi povstalcami a francúzskou armádou vernou Ľudovítovi Bonapartemu.

Karikatúra Napoleona od Victora Huga

Ľudovít Bonaparte, synovec Napoleona I. a bratranec Napoleona II., sa v roku 1848 stal francúzskym prezidentom, keď vo voľbách získal 75 percent všetkých platných hlasov (5,4 milióna voličov). Úrad prezidenta sa mu však málil, nechal sa oslovovať princ-prezident a v októbri 1850 sa odhodlal rozpustiť vládu, hoci tá mala v parlamente podporu väčšiny. Novomenovaná vláda bola skupina odborníkov oddaná prezidentovi. V roku 1851 potom žiadal revíziu ústavy, ktorá mala znova posilniť jeho právomoci, no neuspel. Rozhodol sa preto pripraviť prevrat, pozatýkať poslancov a rozpustiť snem. Operácia dostala názov Rubikon a začala v noci z 1. na 2. decembra 1851. 3. decembra už boli v Paríži barikády a 4. decembra začal boj. Prevrat bol úspešný a Bonaparte získal takmer neobmedzenú moc. Ľudovít Napoleon založil druhé francúzske cisárstvo, ktorému vládol ako Napoleon III. Bol jeho jediným cisárom až do porážky francúzskej armády a jej zajatia Pruskom a jeho spojencami vo francúzsko-pruskej vojne v roku 1870. Viac sa dozviete v článku z nášho archívu: https://historylab.sk/dlhe-19-storocie/operacia-rubikon-napoleon-iii-cisarom/

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar