Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 4.12.1851

Roku 1851 sa v Paríži začali boje medzi povstalcami a francúzskou armádou vernou Ľudovítovi Bonapartemu, ktoré viedli k vzniku druhého francúzskeho cisárstva.

Karikatúra Napoleona od Victora Huga

Ľudovít Bonaparte, synovec Napoleona I., sa v roku 1848 stal francúzskym prezidentom, keď vo voľbách získal 75 percent všetkých platných hlasov (5,4 milióna voličov). Úrad prezidenta sa mu však málil, nechal sa oslovovať princ-prezident a v októbri 1850 sa odhodlal rozpustiť vládu, hoci tá mala v parlamente podporu väčšiny. Novovymenovaná vláda bola skupina odborníkov oddaná prezidentovi. V roku 1851 potom žiadal revíziu ústavy, ktorá mala znova posilniť jeho právomoci, no neuspel.

Rozhodol sa preto pripraviť prevrat, pozatýkať poslancov a rozpustiť snem. Operácia dostala názov Rubikon a začala v noci z 1. na 2. decembra 1851. Už 3. decembra boli v Paríži barikády a 4. decembra začal boj. Prevrat bol úspešný a Bonaparte získal takmer neobmedzenú moc. Ľudovít Napoleon založil druhé francúzske cisárstvo a vládol mu ako Napoleon III. Bol jeho jediným cisárom až do katastrofálnej porážky francúzskej armády Pruskom a jeho spojencami vo francúzsko-pruskej vojne v roku 1870.

Viac sa dozviete v článku https://historylab.dennikn.sk//dlhe-19-storocie/operacia-rubikon-napoleon-iii-cisarom/