Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1870-09-04

#VtentoDeň roku 1870 bol Napoleon III. zosadený z trónu a vo Francúzsku bola vyhlásená republika

Ľudovít Napoleon Bonaparte (vlastným menom Charles-Louis Napoléon Bonaparte), známy skôr ako cisár Napoleon III. bol prvým francúzskym prezidentom v rokoch 1848 – 1852 a posledný francúzsky panovník v rokoch 1852 – 1870. Založil druhé francúzske cisárstvo a bol jeho jediným cisárom až do porážky francúzskej armády a jej zajatia Pruskom a jeho spojencami vo francúzsko-pruskej vojne v roku 1870. Pracoval na modernizácii francúzskeho hospodárstva, prestavbe centra Paríža, rozšíril francúzske zámorské impérium a zapojil sa do krymskej vojny a druhej talianskej vojny za nezávislosť. Od roku 1866 musel Napoleon čeliť rastúcej sile Pruska, ktoré sa pod vedením „železného kancelára“ Bismarcka snažilo o zjednotenie Nemecka. V júli 1870 vstúpilo Francúzsko s Pruskom do vojny. Bez spojencov a s podradnými vojenskými silami bola francúzska armáda bola rýchlo porazená a Napoleona III. zajali v bitke pri Sedane. Po jeho zajatí sa 4. septembra v Hôtel de Ville v Paríži zišla skupina republikánskych poslancov na čele s Léonom Gambettom a vyhlásila návrat republiky a vytvorenie vlády národnej obrany. Druhé cisárstvo sa skončilo. Napoleon III. odišiel do vyhnanstva v Anglicku, kde zomrel v roku 1873. Viac sa o Napoleonovi III. dozviete v článku z nášho archívu: https://historylab.sk/dlhe-19-storocie/operacia-rubikon-napoleon-iii-cisarom/

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar