Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 0907-07-04

Roku 907 zničili Maďari bavorské vojsko v bitke pri Bratislave.

Bitka pri Bratislave (išlo skôr o sériu bitiek, ktoré zrejme trvali viac ako jeden deň) je pre naše dejiny výnimočná hneď z niekoľkých dôvodov. Keďže sa odohrala na území Veľkomoravskej ríše, ale v historických zmienkach o bitke nie je ani slovo o moravskom vojsku, považuje sa za kľúčový nepriamy dôkaz konca Veľkej Moravy ako organizovaného štátu.

Ďalší dôvod súvisí priamo s naším hlavným mestom, ktoré je tu pod názvom Brezalauspurc písomne spomínané vôbec prvý krát. V neposlednom rade si Maďari týmto víťazstvom definitívne zaistili svoje miesto v Karpatskej kotline a uzavreli tak jednu kapitolu vo svojich dejinách, nazývanú „zaujatie vlasti“.

Kolabujúca Veľká Morava i smrť hlavného maďarského náčelníka Arpáda v roku 907 vytvorili vhodnú situáciu, aby do hry o strednú Európu opäť vstúpila aj Východofranská ríša. Východofranský kráľ Ľudovít IV. (893 – 911), známy ako Dieťa, dal zhromaždiť vojsko z celého Bavorska na preventívny úder proti Maďarom.

Bavorské vojsko rozdelené do troch častí postupovalo pomerne nekoordinovane a už počas cesty pozdĺž Dunaja ho znepokojovali predsunuté maďarské jednotky. Niekde v okolí dnešnej Bratislavy si na neho počkalo jadro maďarských síl a postupne všetky tri časti bavorského vojska vďaka lepšej taktike takmer kompletne zničilo.

Aventinove Anály Bavorov v opise bitky pri Bratislave nešetria dramatickým efektom:

„Keď sa teda (Maďari) silným útokom prihnali, popchnúc koňa znova im boli v pätách a dvojakým spôsobom vrhali oštepy, hádzali kopije, útočili sprava, zľava, spredu a zozadu a našich vysilili; potom sa zo všetkých strán privalili, zo všetkých strán napadli unavených Bavorov… Tri dni sa neprestajne bojovalo za nepriaznivého počasia. Väčšina bavorskej šľachty zahynula, ľud bez rozdielu bol v nesčíselnom množstve pobitý.“

Vďaka bitke pri Bratislave sa Maďari nakoniec úspešne usadili v strednej Európe. Ich ďalšie výboje do západnej Európy zastavilo až o polstoročie neskôr nemecko-české vojsko v bitke na Lešskom poli (r. 955).

Zo všetkých nomádskych národov, ktoré sa od staroveku predierali do Európy, sa Maďari ukázali nakoniec ako tí najúspešnejší, pretože multietnické Uhorské kráľovstvo, ktoré spolu okrem iných aj so slovanskými obyvateľmi z nášho územia vytvorili, pretrvalo v podstate až do roku 1918.

Ilustrácia: František Hříbal

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar