Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1942-06-04

roku 1942, na následky zranení ktoré utrpel pri atentáte, zomrel Reinhard Heydrich. Heydrichov život je často zatienený okolnosťami jeho smrti. Tento vysokopostavený nacista sa narodil v roku 1904 do rodiny hudobného skladateľa a riaditeľa hallského konzervatória Richarda Bruna Heydricha. Vzhľadom na svoj vek, Reinhard Heydrich do bojov prvej svetovej vojny nezasiahol. V roku 1918 mal len štrnásť rokov, to mu ale nebránilo v tom, aby sa pridal k Freikorpsu v radoch ktorého, mal bojovať proti údajnej boľševickej revolúcii v Nemecku. V skutočnosti bolo jeho členstvo formálne, hlavne pre jeho nízky vek a nulové bojovú skúsenosti.

Heydrich sa rozhodol tieto skúsenosti získať a po absolvovaní gymnázia sa prihlásil k námorníctvu. Absolvoval dôstojnícku školu a aktívne slúžil na krížniku Berlin. V roku 1931 bol pre nečestné správanie z radov námorníctva vylúčený. V tomto období sa ale už poznal s Linou von Osten, s ktorou sa v decembri 1931 oženil. Práve ona ho priviedla do radov NSDAP, kde začal pomerne rýchlo kariérne stúpať. V roku 1932 stál na čele ním založeného Sicherheitsdienstu. V roku 1934 poskytol falošné dôkazy napr. proti Ernstov Röhmovi počas Noci dlhých nožov. Heydrich pred svojim vstupom k NSDAP mal de facto nulové skúsenosti so sveta spravodajkých služieb a jeho predstavy často vychádzali zo špionážnych románov.  Vďaka svojej bezškrupulóznosti a schopnosti získavať kompromitujúci materiál na protivníkov nacistického režimu, ale aj na samotných nacistov kariérne naďalej stúpal. V roku 1939 vytvoril Hlavný ríšsky bezpečnostný úrad (RSHA) na ktorého čele stál až do svojej smrti.

Heydrich aktívne likvidoval protivníkov (domnelých aj skutočných) nacistického Nemecka. Aktívne participoval na Kryštáľovej noci v novembri 1938, či na prenasledovaní mnohých predstaviteľov československého verejného života po marci 1939. Heydrich vytvoril aj plán falošného útoku na vysielač v Gliwiciach a bol jedným z hlavných strojcov holokaustu. Okrem jeho notoricky známej úlohy pri organizovaní konferencie vo Wannsee v januári 1942, stál Heydrich aj za vznikom jednotiek Einsatzgruppen, ktoré pôsobili v mnohých krajinách Európy, pričom ich hlavným cieľom bolo vraždenie civilného obyvateľstva. Heydrich pôsobil aj ako rezervný letec Luftwaffe a zúčastnil sa bojov v Nórsku či v Sovietskom zväze.
Z uvedeného je jasné, že likvidácia Heydricha nielen rozzúrila predstaviteľov nacistického režimu, ale ho aj oslabila. Reinhard Heydrich upadol 3. júna 1942 do kómy a nasledujúci deň, 4. júna 1942 umrel.

Cieľ operácie Anthropoid bol splnený.

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar