Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1919-05-04

#vTentoDeň v roku 1919 zahynul pri leteckom nešťastí Milan Rastislav Štefánik.

Z talianskeho letiska v Campoformido letelo jeho lietadlo s ďalšími troma mužmi na palube do bratislavských Vajnor. Do cieľa svojej cesty však nikdy nedorazilo. 4. mája sa zrútilo neďaleko obce Ivanka pri Dunaji. Nikto z posádky nehodu neprežil.

Miestni obyvatelia sa rýchlo zhŕkli na miesto katastrofy a pravdepodobne aj hýbali s telami mŕtvych. Vojaci, ktorí dorazili na miesto nehody, našli ešte horiace lietadlo, pri ktorom ležali dve obhorené mŕtvoly a jedna úplne zhorená pod troskami lietadla. Telo Štefánika ležalo na kraji cesty a oheň ju nepoškodil. Telesné pozostatky boli prevezené do nemocnice v Bratislave, kde bola vykonaná súdna obhliadka. Pitvu vykonal MUDr. Jan Kabelík v prítomnosti vládneho referenta Ivana Hálka, ministerského tajomníka Antona Veselého a Otakara Španiela, ktorý prišiel do Bratislavy urobiť odliatok Štefánikovej hlavy a rúk.

Smrť Milana Rastislava Štefánika je dodnes témou, o ktorej sa hádam najviac diskutuje. Hneď po nehode sa rozbehlo niekoľko vyšetrovaní príčin leteckej havárie. Kým talianske vyšetrovanie kapitána Federica Zapelloniho chcelo vinu za pád lietadla spočiatku hodiť na samotného Štefánika, československé vyšetrovanie, ktorým bolo poverené ministerstvo obrany, konštatovalo, že príčinou nehody bol prudký nárazový vietor, neznalosť terénu a poveternostných pomerov krajiny zo strany talianskych pilotov. Napriek tomu sa objavilo množstvo nepodložených teórií, od Štefánikovej plánovanej samovraždy, cez streľbu z maďarskej strany, či zostrelenie lietadla na príkaz T. G. Masaryka a E. Beneša. Práve táto teória dodnes rezonuje v istých kruhoch, ktoré ju z času na čas vytiahnu do verejného diskurzu. Avšak historici zaoberajúci sa politickými dejinami považujú teóriu Štefánikovej vraždy za natoľko primitívnu a nepodloženú, že sa ňou ani neoplatí zaoberať.

Milan Rastislav Štefánik tak už nestihol rozvinúť svoje plány po skončení vojny. A talentov mal nadelených neúrekom – bol astronóm, fotograf, vojenský letec, brigádny generál ozbrojených síl Francúzska, diplomat a politik. Bol možno náš posledný polyhistor. Úspešne zasiahol do mnohých oblastí života doma aj v zahraničí, politicky aj osobne. Právom patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti slovenských dejín.

Viac v článku od Michala Kšiňana, ktorý je autorom úspešnej knihy o Štefánikovom živote: https://historylab.sk/velka-vojna/ako-sa-dostal-stefanik-z-tahiti-do-cela-odboja/

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar