Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1581-04-04

#VtentoDeň roku 1581 bol do šľachtického stavu povýšený pirát Francis Drake

Portrét sira Francisa Drakea od Jodocusa Hondiusa z roku 1611 (zdroj: wikipedia.org)

Anglického piráta, moreplavca, viceadmirála a politika povýšila do šľachtického stavu kráľovná Alžbeta I. za to, že sa mu ako druhému človeku na svete podarilo oboplávať Zem. Francis Drake vyrazil na svoju výpravu po dôkladných prípravách 15. decembra 1577 a trvala do 26. septembra 1580. Výpravu podporila kráľovná a oficiálne šlo o „objavnú cestu.“ V skutočnosti išlo o ambicióznu tajnú pirátsku výpravu, a anglickú výzvu globálnej nadvláde Španielska a Portugalska. Vyplával s piatimi loďami smerom k Tichému oceánu. Keď sa v roku 1578 dostal cez Magalhaesov prieliv do vôd Pacifiku, zostala mu iba jediná loď. Ako prvý Angličan v Tichomorí pokračoval severne pozdĺž západného pobrežia Južnej Ameriky. Cestou prepadával španielske lode a neopevnené kolónie. Ako prvý Európan sa dostal až k Vancouveru. Ďalej pokračoval juhozápadne k ostrovom Celebes a Jáva, aby neskôr oboplával Mys Dobrej nádeje a mohol sa vrátiť domov. V roku 1580 zakotvil v Plymouthe s loďou plnou španielskeho bohatstva. Spočiatku ho prijali zdržanlivo, no keďže vojna medzi Anglickom a Španielskom bola na spadnutie, kráľovná Alžbeta I. korisť napriek protestom španielskeho veľvyslanca prijala. V roku 1581 potom Drakea pasovala na rytiera.

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar