Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 0211-02-04

Roku 211 zomrel rímsky cisár Septimus Severus

Septimus Severus

4. februára 211 zomrel v Eboracu (dnešný York v Anglicku) rímsky cisár Septimius Severus, zakladateľ severovskej dynastie. „Buďte spolu zadobre, vojakov štedro odmeňujte a na nikoho iného nedbajte“, znela údajne jeho posledná rada synom Caracallovi a Getovi. Zrejme neveľmi úspešná, pretože ešte v ten istý rok dal Caracalla svojho brata zavraždiť. Neúspešný bol aj Severov pokus na sklonku jeho života o obnovu Antoninovho valu, ktorý chránil sever Británie, rovnako ako mohutné výpady rímskej armády severnejšie do Kaledónie. Rimania sa preto stiahli k južnejšiemu Hadrianovmu valu, ktorý sa opäť stal severnou hradbou Rímskej ríše. Antoninov i Hadriánov val sa stali aj inšpiráciou pre amerického spisovateľa Georga R. R. Martina, ktorý vo svojej slávnej fantasy ságe silne inšpirovanej históriou nechal chrániť pomyselný kontinent Westeros od severu valom ešte impozantnejším, ale v konečnom dôsledku (ne)rovnako úspešným. Viac sa dozviete v článku z nášho archívu: https://historylab.sk/starovek/hadrianov-val-chranil-rimanov-i-westeros/

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar