Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1.10.0331

Roku 331 pred n. l. sa pri Gaugamelách odohrala rozhodujúca bitka medzi macedónskou armádou Alexandra Veľkého a vojskom perzského veľkokráľa Dareia III.Zatiaľ čo v prvej bitke pri Graniku (máj 334) macedónska armáda početne prevyšovala svojho súpera, pri Isse (november 333) už mala perzská armáda pod priamym velením veľkokráľa Dareia približne dvojnásobnú prevahu. V rozhodujúcej bitke pri Gaugamelách čelil Alexander so svojou niečo vyše 40 tisícovou armádou možno viac ako päťnásobnej presile, pričom len nepriateľská jazda sa svojím počtom vyrovnala celej Alexandrovej armáde. Ten sa ale zdrvujúcej presily vôbec nezľakol. Bitku nakoniec rozhodla maximalizácia síl macedónskej armády (stupňovité rozostavenie a asi prvýkrát v dejinách vojenstva použitá druhá taktická záložná línia), jej vysoká profesionalita, zohratosť a skúsenosť, a v konečnom dôsledku koncentrovaný úder jazdy druhov a vybraných pešiakov do odkrytého miesta perzskej zostavy. To bolo vytvorené obratným manévrom s odlákaním nepriateľskej jazdy na ľavom krídle (z perzskej strany), pričom macedónsky finálny útok smeroval priamo do jadra perzskej armády, kde stál samotný veľkokráľ. Dareios to ani tentokrát (podobne ako v bitke pri Isse) nevydržal a dal sa na útek. Stálo ho to bitku, celú ríšu a nakoniec aj vlastný život. Naopak, Alexandrovi Veľkému k jeho najväčšiemu víťazstvu dopomohol zrejme aj výdatný spánok, o čom si viac môžete prečítať tu https://historylab.dennikn.sk//starovek/vitazny-spanok-alexandra-velkeho/

Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.