Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1035-07-03

Roku 1035 sa Viliam I., známy ako Viliam Dobyvateľ, stal normanským vojvodcom

Viliam Dobyvateľ s bratmi na tapisérii z Bayeux.

Viliam sa narodil ako nemanželský syn Róberta, vojvodu z Normandie, a Arletty (Harlette, Arleve), dcéry garbiara z Falaise. Napriek tomu, že bol nemanželského pôvodu (sám v dospelosti podpisoval svoje listiny ako „Wilhelmus cognomine bastardus“), ako priamy potomok Rolla Vikinga, ktorý v roku 911 získal dohodou v Sant-Clare-Sur-Epte Normandiu od Karola III., mal veľkú nádej na trón. Ten v roku 1035 po smrti svojho otca, ktorý zomrel pri návrate z púte do Svätej zeme, ako sedemročný aj získal. Jeho poručníkmi sa stali mocní muži- ako arcibiskup Robert z Rouen, alebo vojvoda Alan Bretónsky, aj tak ale vyrastal v nebezpečnom prostredí plnom intríg. V roku 1046 dokonca došlo k otvorenej vzbure voči jeho vláde. Viliam sa obrátil so žiadosťou o pomoc na svojho lénneho pána, francúzskeho kráľa Henricha I. a spoločne povstanie porazili.

Keď mal Viliam sedemnásť rokov, stal sa oficiálne vojvodom, bez akéhokoľvek obmedzenia či poručníka. V prvých rokoch svojej dospelosti sa preslávil ako zdatný vojak v turnajoch a rebéliách, ktoré viedol aj proti francúzskemu kráľovi Henrichovi, s ktorým susedil v Bretónsku.

 

V roku 1049 sa Viliam oženil s Matildou, dcérou Baldvina V. Flanderského. K uzavretiu tohto manželstva sa viaže istá príhoda, že vraj Viliam najprv musel Matildu zbiť, pretože sa odmietala vydať za bastarda. Svojimi činmi ju však presvedčil, že je neoblomný a vytrvalý vo svojich cieľoch a preto nakoniec súhlasila. Matylde, dcére grófa Balduina Flanderského, bol potom na tú dobu neobyčajne verný a mali spolu deveť detí.

V lete 1066 sa s niekoľkými tisícami mužov pokúsil prekročiť kanál La Manche a stať sa vládcom Anglicka. To sa mu podarilo po bitke pri Hastings o ktorej sa dozviete viac v článku z nášho archívu: https://historylab.sk/stredovek/normanske-vitazstvo-pri-hastingse-zmenilo-dejiny/

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar