Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 3.2.1821

Roku 1821 sa narodila Elizabeth Blackwellová, prvá žena v moderných dejinách, ktorá vyštudovala medicínu a stala sa z nej lekárka.

Elisabeth Blackwellová

Blackwellová nad kariérou lekárky nikdy vážne nepremýšľala, no vo veku 26 rokov jej pred očami zomrela dobrá priateľka, ktorá jej na smrteľnej posteli povedala, že by pre ňu celá situácia bola omnoho jednoduchšia, keby mala lekárku, nie lekára. Blackwellová sa v tej chvíli rozhodla, že vyštuduje medicínu. V polovici 19. storočia to bolo viac než trúfalé.

Prihlášku poslala na všetkých 12 lekárskych fakúlt v New Yorku a Philadelphii. Jedenásť z nich ju odmietlo okamžite. V odpovediach jej vysvetľovali, že ako žena štúdium jednoducho nezvládne. Dvanásta, Geneva Medical College v New Yorku, ju však pozvala na pohovor. Dekanovi fakulty Dr. Charlesovi Leemu totiž Blackwellovej prihláška prišla náramne vtipná a chcel ju ponížiť. Rozhodol, že jej prihlášku nechá na zváženie ostatným študentom v ročníku. Ak by čo i len jeden jediný zo 150 mužských študentov hlasoval proti jej prijatiu, s posmechom by ju vyhodil. Čo však dekan naozaj nečakal bolo, že všetkých 150 študentov jednohlasne zahlasovalo za Blackwellovej prijatie. Šokovanému dekanovi neostávalo nič iné, len na štúdium medicíny prijať prvú ženu v moderných dejinách.

Blackwellová sa na štúdium sa plne sústredila, odmietla niekoľko žiadostí o ruku a ignorovala i posmešky a nadávky, ktorých sa jej dostávalo viac než dosť. Štúdium napriek mnohým prekážkam neprajných skúšajúcich ukončila lepšie, než veľká časť jej mužských spolužiakov. Keď jej v roku 1849 udelili ako prvej žene medicínsky titul, dekan Lee bol prvý, kto jej verejne poblahoželal a pri odovzdávaní ceny sa jej jedinej na znak úcty a ospravedlnenia dokonca hlboko poklonil. Blackwellovú potom čakala dlhá, náročná, no nakoniec veľmi úspešná kariéra lekárky. Stala sa prvou ženou, ktorá publikovala odborný medicínsky článok, počas občianskej vojny v Spojených štátoch zohrala ako organizátorka zdravotnej pomoci vojakom kľúčovú úlohu a neskôr i prednášala na univerzite a vzdelávala ďalšie budúce lekárky.