Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 2.12.1805

V tento deň roku 1804 bol Napoleon korunovaný za cisára a presne o rok neskôr dosiahol v známej bitke troch cisárov pri juhomoravskom Slavkove svoje najslávnejšie vojenské víťazstvo.

Zrejme najslávnejší obraz bitky pri Slavkove namaľoval F. Gérard

Jedna z najznámejších bitiek v histórii ľudstva, vo svete známa ako Austerlitz, ukončila Napoleonove najoslnivejšie ťaženie. Porážka ďalších dvoch cisárov, rakúskeho Františka I. a ruského Alexandra I., sa stala zároveň triumfálnou bodkou za vojnou tretej protifrancúzskej koalície. Napoleon síce nedokázal poraziť Britov, ktorí si po námornej bitke pri Trafalgare zachovali prevahu na mori, ale na európskom kontinente nebolo protivníka, ktorý by sa mu v danej dobe vyrovnal. Už necelý rok po Slavkove to zistili aj príliš sebavedomí Prusi. Viac o legendami opradenej slavkovskej bitke si môžete prečítať v článku https://historylab.dennikn.sk//dlhe-19-storocie/ked-vyslo-slnko-nad-slavkovom/