Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1949-11-02

Roku 1949 začali prvé Dni československo-sovietskeho priateľstva. Začali podpisovou akciou k Stalinovým narodeninám, s tzv. zdravicou.

Oslavy narodením prebiehali v ZSSR a v spriatelených krajinách.

Oficiálne malo ísť o spontánnu akciu obyvateľstva, no v skutočnosti všetko zabezpečovala strana. Text zdravice bol vopred vypracovaný predsedom ZČSSP Janom Drdom, následne predložený komisii na schválenie, niekoľkokrát pripomienkovaný a opätovne upravovaný tak, aby sa v ňom nenachádzali žiadne zvraty, ktoré by mohli byť chápané dvojzmyselne. Zároveň mala zdravica vhodne a v dostatočnej miere vyjadrovať vďaku a oddanosť Československa ZSSR a jej čelnému predstaviteľovi. Viac o tom, ako sa v povojnovom Československu oslavovali Stalinove narodeniny, sa dozviete v článku z nášho archívu: https://historylab.sk/studena-vojna/ako-v-ceskoslovensku-oslavovali-stalinove-narodeniny/

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar