Subscribe Now

Prihláste sa do nášho newslettera. Každý týždeň od nás dostanete nové články, aktuality a historické novinky, ktoré inde nenájdete. Stačí zadať do formulára svoj e-mail.

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

#VtentoDeň: 1925-07-02

Roku 1925 sa narodil Patrice Lumumba, prvý legálne zvolený predseda vlády Republiky Kongo

Oficiálny portrét premiéra Lumumbu

Patrice Eméry Lumumba sa narodil 2. júla 1925 v dedine Onalua v oblasti Sankuru v provincii Kasai. Získal len základné vzdelanie v miestnej protestantskej misionárskej škole, potom navštevoval školu pre výcvik poštových úradníkov v Léopoldville (dnes Kinshasa). Začal písať básne a články do konžskej tlače. V roku 1955 sa stal regionálnym šéfom výhradne konžských odborov, združujúcich vládnych zamestnancov a v októbri 1958 pomáhal založiť celonárodnú politickú stranu Mouvement National Congolais (MNC) s cieľom pritiahnuť aj ďalších politických a etnických vodcov.

Postupne sa prehĺbil jeho záujem o panafrikanizmus, radikálny nacionalizmus a ešte viac začal presadzovať nezávislosť Konga. K tomu však potreboval spojencov na svetovej scéne, preto 18. apríla 1959 navštívil sovietsku ambasádu v guinejskom hlavnom meste Konakry. Či sa mu podarilo získať sovietsku pomoc, ako sa z Lumumbu stal prvý konžský premiér aj ako skončil, sa dozviete v článku z nášho archívu: https://historylab.sk/studena-vojna/prveho-konzskeho-premiera-jeho-oponenti-zastrelili-a-telo-rozpustili-v-kyseline/

Páči sa ti náš článok? Podpor nás a vydávanie ďalších článkov na Patreone
Všetky práva vyhradené. Nesprávnym citovaním a kopírovaním cudzích diel skončíte v prepadlisku dejín alebo ako Youtuber.
Páči sa vám obsah, ktorý tvoríme? Budeme radi, ak nás podporíte na Patreone.
This is default text for notification bar